Chia Tohumu Zayıflatır Mı?

Chia Tohumu Zayiflatir Mi

Chia Tohumu Zayıflatır Mı? Bugüne kadar diyet yapmayı düşünen, yarı yoldan dönen, ama artık kilo vermek isteyen herkesin sıkça adını duyduğu mucize tohum, chia tohumu..

Günümüzde kulaktan kulağa yayılan chia tohumuyla zayıflayan ünlüler, televizyonlarda ve sosyal medya üzerinden çeşitli açıklamalarda bulunuyorlar. Bilinçsiz kullanımlar ise sonuca odaklı düşünüldüğünde artış gösteriyor. Chia tohumu zayıflatıyor şeklinde bilgiler yayıldığında insanlar sadece öğünlerini bu tohumla hazırladıkları yiyeceklerle geçiştiriyor bu da sağlıksız ve yanlış beslenmeye yol açıyor.

Yapılan araştırmalar chianın lif zengini olduğunu, kan şekerini düzenlediğini, insülin salgılama miktarını dengede tuttuğunu, açlık hissini yavaşlatıp tokluk hissini arttıran bir besin olduğunu kanıtlamıştır. Bu bilimsel açıklamalara bağlı olarak chia tohumunun doğrudan kilo vermeye etki eden bir tohum olmadığını söyleyebiliriz. Chia tohumunun zayıflatma değil, tok tutma etkisi vardır. Chia tohumunu doğru kullanarak kilo verme sürecimizi sağlıklı bir şekilde hızlandırabiliriz.

Diyet yaparken unutulmaması gereken en önemli nokta ara öğünlerdir. İki ana öğün arasına ekleyebileceğiniz chia tohumu kullanılan bir tarif sizi tok tutacak ve ana öğünde daha küçük porsiyonlarda yemek yemenizi sağlayacaktır. Ya da tam tersini uygulayarak küçük porsiyonlarınıza chia tohumu katarak sofradan daha tok ayrılabilirsiniz. Karışımlar esnasında şişen chia tohumları sizin açlık hissinizi azaltacaktır. Yemeklerinize ekleyebileceğiniz, yoğurtla tüketebileceğiniz hatta tatlılarınızda bile kullanabileceğiniz tariflerden bazılarını sizinle paylaşıyoruz.

Chia Tohumu Tarifleri

  • Chia Tohumlu Meyveli Yoğurt: 1 çay kaşığı chia, 3 yemek kaşığı light yoğurt ve tercih ettiğiniz meyveleri karıştırarak tüketebilirsiniz.
  • Chia Tohumlu Omlet: 2 yumurta ve seçtiğiniz sebze ya da peyniri bir kapta çırpıyorsunuz. Farklı bir kapta yarım su bardağı süte 1 çorba kaşığı chiayı karıştırıp chia tohumunun sütü çekmesini bekliyorsunuz. En son iki ayrı karışımı birleştirip tavada pişiriyoruz. Sabah kahvaltılarınızın vazgeçilmezi olacak omletiniz hazır. Üstelik yumurta ve chia birleştiğinde sizi çok daha uzun süre tok tutacaktır.
  • Chia Tohumlu Puding: 1 adet muzu bir kapta püre haline getirin. Üzerine 1 su bardağı süt, 2 yemek kaşığı chia ve 1 tatlı kaşığı balı ekleyin ve karıştırın. Karışımı puding kasesine dökerek buzdolabında 1 saate yakın bekletin. Tatlı krizlerinizi yatıştıracak bu tarif aynı zamanda açlık hissinizi azaltacaktır.

 

Chia Tohumu Zayıflatır Mı? makalemizin sonuna geldik, sizlerde düşüncelerinizi bizler ile paylaşabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Araç çubuğuna atla