Dengeli ve Düzenli Beslenme Listesi

Saglikli Beslenme Onerileri

Dengeli ve sağlıklı beslenmek isteyenler için önemli konulardan biri besin gruplarını tanımaktır. Dengeli ve Düzenli Beslenme Listesi ‘ni içerdikleri öğeler ve vücuttaki işlevleri bakımından 5 ayrı gruba ayrılan besin gruplarını şöyle özetleyebiliriz.


* Et ve Et Ürünleri: Kırmızı ve beyaz et, deniz ürünleri, yumurta, ceviz, kuru baklagiller gibi protein zengini besinler bu grubu oluşturur. Özellikle gelişme çağındaki çocuklarda en az hafta-da 1 kez tüketilmesi gereken bu grup ayrıca yetişkinler içinde demir, çinko ve B12 vitaminlerinin karşılanması açısından önemlidir.

* Tahıllar ve Tahıl Ürünleri: Vitaminler, mineraller, karbonhidrat ve diğer besin ögelerini içermeleri nedeniyle beslenmemiz de önemli rol oynayan tahıllar çavdar, buğday, yulaf, mısır gibi ürünleri içine alır. Karbonhidrat zengini olan bu grup günlük enerji ihtiyacımızın büyük bir bölümünü karşılar ve bol miktarda E vitamini içerir .

*Süt ve Süt ürünleri: Süt, yoğurt, peynir, ayran, kefir, probiyotik yoğurtlar bu grubu oluşturur. Süt grubu protein deposu olması yanında kalsiyum, fosfor ve B12 vitamini içerir. Çocukların, yetişkin bireylerin ve özellikle hamilelerin her gün mutlaka tüketmesi gereken besin grubudur.

* Meyve sebzeler: Kalori değeri oldukça düşük vitamin, mineral, demir zengini olan ve vücudumuzda koruyucu kalkan görevi üstlenmiş AEC vitamini antioksidanları bünyesinde barındır. Meyve ve sebzelerin faydaları anlatmakla bitmez. Her sebze ve meyve farklı besin öğesi içerir. Bu nedenle çeşitli renk ve türlerdeki sebze ve meyveleri mevsimine göre eşit miktarlarda tüketmek gerekir. Örneğin ıspanak, roka semizotu, brokoli gibi koyu yeşil yapraklı sebzelerle patates, soğan, domates gibi sebzeler birlikte tüketilir. C vitamini zengini olan turunçgillerin yanında elma ve muz potasyum ve lif, kiraz ve dut antioksidan vitamini içerir.

* Yağlar ve şeker: Başta kalp ve şeker hastaları olmak üzere, aktivite yetersizliği olanlarda ve kilo problemi yaşayan kişilerde mümkün olduğunca az tüketilmesi gereken gruptur. Yağlar, yağ- da eriyen vitaminlerin kullanılmasında önemlidir. Hayvansal yağlar ise doymuş yağ içerdiğinden çok az tüketilmeli, kırmızı etin yağlı kısımları ise tüketilmemelidir. Bunların yerine bitkisel yağlar kullanılmadır. Örneğin zeytinyağı günlük beslenmede mutlaka yer almalıdır. Şeker ise vücudumuz için enerji kaynağıdır ve sadece karbonhidrat içerir. Günlük beslenme programımızda mümkün olduğunca az yer almalıdır. Sağlıklı ve düzenli beslenmenin yanında vücudumuz için su tüketiminin önemi unutulma- malıdır. Besinlerin emiliminde, vücuttaki toksinlerin atılmasında en büyük yardımcıdır. Herkesin günde 2,5 litre su tüketmesi şarttır.

Dengeli ve Düzenli Beslenme Listesi makalemizin sonuna geldik, zaman ayırdığınız için teşekkürler…

blogdan

Merhaba 20 senedir internet ile haşır neşirim, tecrübelerimi sizle ile paylaşmak istedim :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Araç çubuğuna atla