Dukan Diyeti Nasıl Yapılır

Dukan Diyeti Ilkeleri[1]

Dukan Diyeti Nasıl YapılırDukan Diyeti Nasıl Yapılır ? Son yıllarda diyet listelerinin başında gelen dukan diyeti,protein ağırlıklı bir zayıflama programını içermektedir. Dukan diyeti karbonhidrat ağırlıklı olmamakla beraber özellikle yağsız proteinler ile süt ürünleri,deniz ürünleri ve kümes hayvan etlerini kapsayan sağlık açısından ideal bir diyet programıdır. Protein ağırlıklı yapılan dukan diyeti ile kısa zamanda ideal kilolara kavuşulduğu gibi vücut direnci ve metabolizmaya yönelik tüm sağlık aktivitelerinin ön plana çıkarmaktadır.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır ? Dukan Diyeti ‘nin Birinci Aşaması

Dukan diyetinin birinci aşaması son derece kapsayıcıdır. Haftalık periyotlar olarak yalnızca et,balık,yumurta ve süt ürünleri tüketilmektedir. Bu ilk evre tam olarak 10 günlük kısa bir peridoyu kapsamaktadır. Bu doğrultuda yapılan diyet sonucunda 5 günlük bir zaman çizelgesi içerisinde yaklaşık olarak 2-3 kilo vermeniz ön görülmektedir. Uygulanan protein ağırlıklı bu programda özellikle ağız kokusu ve kuruluğu yaşanması normal karşılanacak bir sorundur. Bu problemin üstesinden gelmek için bol miktarda su tüketimine gidilerek diyet programına yardımcı olunması istenilmektedir. Dukan diyetinin ilk bir kaç gününde sıkça görülen kabızlık problemi ile karşılaşmanız mümkündür.

Dukan Diyetinin Evreleri

1. evre: İlk 10 günlük zaman periyotu içerisinde yalnızca protein ağırlıklı besleniyorsunuz. (et,balık ve yagsız süt takviyeleri)

2. evre: Sebze ve protein ağırlıklı günler ve yalnızca protein günleri. Sebze ağırlıklı günlerde ise istediğiniz kadar sebze tüketebiliyorsunuz.

3. evre: Haftanın her günü protein ve sebze ağırlıklı beslenme. Bunun yanında bir kaç meyve ile bir kaç dilim peynir tüketebiliyorsunuz.Hafta’da bir iki gün karbonhidratlı yiyecekler tüketilebilir(makarna ve pilav gibi) Haftanın 2 günü ödül günü kapsamında sınırsız yiyecekler tüketebilirsiniz

4. evre: Bu son aşamada ise kişisel zevklerinize göre sınırsız yiyeceklerle beslenebilirsiniz.

Protein Evresindeki Beslenmede Kurallar Zinciri

1. Özellikle sığır ile dana eti ve hatta bunun yanında tavşan eti tüketilebilir fakat kuzu eti kesinlikle yasaklar arasında yer almaktadır. Etlerin hazırlanış aşaması ise yağsız tavada olmak kaydı ile az pişmiş kıvamda olması gerekmektedir.

2. Kümes hayvanlarından hindi ve tavuk eti tüketilebilir.

3. Düşük yağlı jambon yenilebilir. Market ürünü jambonlar da yağ oranı yüksek olduğu için uzak durulmalıdır.

4. Sığır ve dana eti ile özellikle tavuk ciğeri tüketilebilir.

5. Tüm deniz ürünleri ayrım yapılmaksızın tüketilebilir. Yağsız tavada az yağ ile sos kullanılmadan hazırlanılması gerekmektedir.

6. Kabuklu ve kabuksuz tüm deniz ürünleri yenilebilir.

7. Gün içinde 2 adet yumurtadan fazlasını tüketmek mümkün. Kolesterol sorunu yaşayan kişiler haftada 4 adet yumurta yiyebilir. Yalnız yumurtanın beyaz kısmı kesinlikle tüketilmemelidir.

8. Yağ oranı düşük süt ürünleri tüketilmelidir. Bunlar sırası ile süzme peynir,yağ oranı düşük süt. Yalnızca yoğurt istenildiği kadar tüketilmelidir.

9. Tatlandırıcılar ile çeşitli baharatlar,değişik şifalı otlar,sarımsak,soğan,salatalık,domates,tuz yasak olmayan ve önerilen gıdalardır.

Ek Kurallar

– Gün içinde yaklaşık olarak 1,5 lt su tüketilmesi gerekmektedir. Su mide’de şişlik hissi uyandırır. Bunun yanında su ile hazırlanan çay,kahve gibi içecekleri tüketmenizde mümkün.

– Özellikle gün içindeki yemek kaşığı kadar yulaf kepeği tüketilmesi gerekmektedir.

– Sabah yada akşam olmak üzere gün içinde bir seferlik yaklaşık 20 dakika kadar yürümelisiniz.

– Sıvı ve katı yağlardan kaçınılarak diyet programına yardımcı olunması gerekmektedir

Dukan Diyeti Listesi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

– Günde 1,5 litre su içmelisiniz. Bu, midenizde doluluk hissetmenize yardımcı olacaktır

– Günde 1,5 çorba kaşığı yulaf kepeği tüketmelisiniz.

– Her gün 20 dakika egzersiz yapılmalıdır ( hızlı ve tempolu yürüyüş gibi )

– Tüm sıvı yağlardan ve tereyağı yasaktır.

Dukan Diyeti Listesi Öğünleri

Kahvaltı: Kahve ( yağsız süt ve tatlandırıcılı ) ya da çay ( tatlandırıcılı ), 225 gram kadar yağsız peynir ya da yoğurt, bir dilim hindi eti, tavuk ya da jambon, bir adet haşlanmış yumurta.

Ara öğün: Bir küçük yoğurt ya da 115 gram kadar yağsız peynir.

Öğle: Mantar, ton balığı ve kremalı kahve

Ara öğün: Bir dilim jambon ya da somon balığı, yulaf kepeği ile yapılmış pankek ( 2 çorba kaşığı yulaf kepeği eklemek yeterlidir.)

Akşam:Kabak çorbası, sığır eti kebabı, süt ve yumurtadan yapılmış muhallebi gibi bir tatlı.

Dukan Diyeti Nasıl Yapılır makalemizin sonuna geldik. Zaman ayırdığınız için teşekkürler…

blogdan

Merhaba 20 senedir internet ile haşır neşirim, tecrübelerimi sizle ile paylaşmak istedim :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Araç çubuğuna atla