Duygulara Bağlı Yemek Yemenin Zararları

Duygulara Bagli Yemek Yemenin Zararlari 6

Herkes duygusal olarak iyi ya da kötü hissettiğinde bir noktada yemek yeme isteği oluşuyor. Bazıları diğerlerinden daha sık yapıyor bazıları ise hiçbir durum farketmeden her duyguda bunu yapabiliyor.

Duygulara bağlı yemek yemenin zararları aynıdır. Ne yediğinizin, neden yediğinizin farkı yoktur. Bu durumu düzeltebilmek adına doğru bir sıralama yapmalı doğru sorulara odaklanmalısınız.

  • Bu durumu tetikleyen nedir?

İşyerinizde, sosyal hayatınızda ya da ailenizin baskısı altında mısınız? Üzüntü ya da yalnızlık mı çekiyorsunuz?

  • Yediğiniz yiyecek nedir?

Her duygusal durumda yemek yediğinizde yedikleriniz aynı şeyler midir?

  • Suçluluk hissediyor musunuz?

Genel olarak yemek yediğinizde suçlu hissediyorsanız bunu tekrarlarsınız. Kendinizi suçlu hissediyor musunuz?

Birçok kişi çok geç olmadan ve yiyecek dolu tabaklar sona erene kadar duygusal bir sebepten yemek yediklerinin farkına bile varmazlar. Sanki kendinizle konuşuyor gibi, son birkaç gün ya da haftalarca yediğiniz yemekleri düşünmek için biraz zaman ayırın. Neden bu yemekleri yediğinizi hatta neden o yiyeceği seçtiğinizi düşünün. Arkasında gerçekten duygusal sebepler mi var? Yoksa bu sizin bahaneniz mi? Bir kere neden yediğinizi anlamaya başladıktan sonra sağlıklı seçimler yapmanız daha kolay olacaktır.

Yemek yediğinizde eğer vücudunuzu besliyorsanız bu sağlıklıdır. Eğer duygusal bedeninizi ya da ruhunuzu besliyorsanız bu kötü bir durumdur.

Tetikleyici

Yukarda bahsettiğimiz “Tetikleyiniz nedir?” maddesine gelince, sırlar tetiklerinizi anlamak, duygusal tetikleyiciler için yeme alternatifleri aramak ve yemeden önce kararınızı sorgulamaktır. Diğer bir deyişle:

Kendinize sorun, neden kaçıyordunuz, hangi duygu bu?

Yemek yerine, başka bir şeyler deneyin. Örneğin; yürüyüşe çıkın ya da bir kitap okuyun.

Gıdayı yakıp yakamayacağınızı kendinize sorun. Bu yemeği yerseniz, gün boyunca kalori sayınızı aşarsınız. Kilo vermek istiyorsanız, yaktığınızdan daha az kalori tüketmeniz gerektiğini unutmayın.

Yediğiniz Yemekler

Bu gibi durumlarda mutlaka yemek yemeniz gerektiğini hissediyorsanız, daha sağlıklı bir şeyler yemeye çalışın.

Kendinize sorun, sahip olmak istediğim yemekten daha iyi bir seçenek hazırlayabilir miyim? Örneğin; koskoca bir dilim pasta yerine elmanın üzerine tarçın ekleyerek tatlı krizinizi önleyebilirsiniz.

Suçlu Hissetmek

Duygusal nedenlerle yemek yemekten dolayı suçlu hissetmek, işleri daha da kötüleştirebilir. Kendinizi suçlu hissederken kendinize şu soruları sorun; yemek yemeniz bu duygulara değer mi? Kendinize bu yemeğin hesabını verebilir misiniz? Örneğin, ertesi gün daha fazla spor yapabilir misiniz?

Bir aile boyu çikolata veya bisküvi dolu paketi bitirmediğiniz sürece, duygusal durumlara bağlı yemek çoğu zaman düşündüğümüz kadar kötü değildir ve yediğimiz kaloriler düşündüğümüz kadar fazla olmaz. Buna siz karar verin.

Ara sıra ve düşük seviyede duygusal durumlardan dolayı yemek, dünyanın sonu değildir. Duygusal sebeplerden dolayı yediğinizin farkında olmak bu durumu kontrol etmenin ilk adımıdır. Duygusal durumunuzdan dolayı yediğinizi kabul ettiğinizde, duygularınızdan sorumlu olacak ve sizi kontrol etmelerine izin vermemeye başlayacaksınız demektir.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Araç çubuğuna atla