Egzersiz Öncesi ve Sonrası Yapılması Gerekenler

Adult 1867743 1280

Egzersiz öncesi ve sonrası bazı genel kurallar vardır. Bu yazımızda, uygulamakta zorluk çekmeyeceğiniz ve sizi hedefe daha hızlı yaklaştıracak olan egzersiz öncesi ve sonrası yapılması gerekenler bahsedeceğiz.

Egzersiz öncesi ve sonrası doğru beslenmiş olmanız en önemli adımdır. Beslenmeniz etkinliğinizin türüne, uzunluğuna ve yoğunluğuna, önceki günlerinizde yediğiniz şeylere, metabolizmanız ve kişisel tercihlerinize bağlıdır. Örneğin; sabahları hızlı yürüyorsanız ya da 30 – 60 dakika bisiklet sürüyorsanız, önceden ne yediğinizin hiç bir önemi yoktur. 1-4 saat önce yemek en iyisidir. Egzersiz yapmanıza ne kadar kısa süre varsa, o kadar az yenmelidir.

Yemek yerken karbonhidratlar, düşük yağ, meyve, makarna veya az yağlı yoğurt gibi protein açısından gevşek olan gıdaları seçmeniz önerilir. Buradaki amaç, kan şekeri ve karbonhidratları vücutta tutmak, ancak midede hazımsızlık, gaz veya diğer rahatsızlıklara neden olabilecek fazla sindirilmemiş gıdaları yok etmektir.

Karbonhidratlar atletik performans için gerekli, vücuttaki ana enerji kaynağıdır. Protein ve yağlardan daha verimli kullanılırlar. Uzun süreli aktivitelerden önce saatler ve günler içinde karbonhidrat tüketilmesi özellikle önerilir. Ama yinede odak noktası karbonhidratlar üzerinde kalmamalıdır. Ağırlık kaldıran, dayanıklılık sporlarıyla ilgilenen sporcular diğer insanlara göre daha çok proteine ihtiyaç duyarlar.

Uzmanlar egzersiz öncesindeki son saatte özellikle şekerli gıdalar veye içecekleri tüketmemeleri gerektiğini belirtirler. Çünkü bu insülin düzeyini arttırabilir ve performansı düşürebilecek kan şekeri düşüşü yaşatabilir. Ancak yediklerinize dikkat ettiğinizde egzersiz yapmaya başladığınızda insülin seviyeleri düşer. Yine uzmanlar çalışmalarında karbonhidrat tüketmenin performansı arttırdığını da açıkça belirtmişlerdir.

Egzersiz yaparken uzun mesafe koşu veya bisiklet gibi uzun süreli aktiviteler yürütüyorsanız o esnada yemek yemelisiniz. Çoğu insan, birkaç saat boyunca sürekli ve aktif egzersiz yaptığında depolanmış karbonhidratlarını tüketir. Bu tüketim zayıflık, yorulma ve ağrıya neden olur. Bu yüzden küçük aperatifler kan şekerini korumak için mutlaka tüketilmelidir.

1 saatten az bir süredir egzersiz yaptığınızda, sadece susamış olduğunuzda su içmeniz yeterlidir. Ancak özellikle sıcak havalarda uzun süreli egzersiz yapmak için bol miktarda egzersiz öncesinde de sıvı tüketin. Ayrıca uzun süre egzersiz yaparken susamış olsanız bile düzenli aralıklarla su için.

Egzersiz sonrasında istediğiniz kadar sıvı tüketebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Araç çubuğuna atla