İdeal Boy Kilo Hesaplama

Ideal Kilo Hesaplama

İdeal Boy Kilo Hesaplama

İdeal Boy Kilo Hesaplama , ideal kilo Dünya Sağlık Örgütü tarafından geliştirilmiş bir formüldür, bu formüle göre bireyler ideal kilolarını hesaplayarak , fazla veya eksik kilo aralığını görerek, vücut durumu için bir yorum yapabilir.

İdeal kilo, bir çok faktöre dayanır,  kişinin kemik yapısından ve kas kitlesinin yoğunluğundan da etkilenir. Kemik yapısı ince, orta veya kalın  olabilir. Ayrıca kas kitlesi fazla olan sporcular gibi kişilerin ideal kilosunun hesaplanmasında yanıltıcı sonuçlar olabilir.

En çok yapılan hatalardan biride, spora başladım sürekli kilo alıyorum, tüm yaz yazlıktaydım kilo aldım gibi betimlemelerde görülür. Sürekli spor yapınca yada yüzme gibi mevsimsel aktiviteleri uzun zaman yapınca vücutta kas oluşumu başlar ve tartıya çıkınca kilo aldım sanabilirsiniz. Ancak spor yapmaya 1-2 sene devam ettiğinizde vücudunuz uygun kas ağırlığa oturacak ve kilonuz sabitlenecektir.

Basit bir örnekle shaquille o’neal  156 KG , Boyu 2.14 cm dir. Klasik hesaplamalara göre shaquille o’neal ideal kilosu 108 kg olmalı gibi görünebilir. Hatta Sağlık Bakanlığı BMİ hesaplama da ağır obez görülmektedir. Ancak shaquille o’neal yağ oranı %0 a yakındır.

Sizde hesaplamalarında aşağıdaki formülü kullanabilisiniz, ancak ideal kilo kendinizi en rahat hissettiğiniz kilodur. Merdiven çıkarken, yürüyüş yaparken yada yerden bir eşyayı kaldırırken bile bunu fark edeceksiniz.

Yaşınıza, cinsiyetinize, vücut yapınıza, yağ-kas ve su oranlarınıza göre ideal kilonuzu belirlemek için bir (beslenme uzmanı) yardım alabilirsiniz.

blogdan

Merhaba 20 senedir internet ile haşır neşirim, tecrübelerimi sizle ile paylaşmak istedim :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Araç çubuğuna atla