Ramazan Diyeti 10 kilo

Ramazanda Ayinda Kilo Almamak[1]

Ramazan ayında birçok kişi kilo alır. Sebebi oruç tutmak değil, sahur ve iftarda doğru beslenmemektir. Ramazan boyunca kilonuzu korumak veya kilo vermek istiyorsanız normal zamanlarda olduğu gibi Ramazan Diyeti 10 kilo diyeti yapabilirsiniz ancak özellikle ramazanın yaz aylarına denk gelmesi, uzun saatler boyunca oruç tutulması sebebiyle diyetin sizi zorlamaması önemli.
Bu noktada dikkat edilmesi gereken ilk nokta sahuru atlamamaktır. Sahura kalkıp beslenmek ile gece yemek yedikten sonra yatmak arasında ciddi fark var. Her şeyden önce, yemek yiyerek yatanlar daha uzun süreli aç kalmış olacaklardır. Bünyeniz zayıfsa uykunuz bölünecek diye düşünmeyin, sahura kalkın. Sahurda tipik kahvaltıda yediğiniz yiyecekleri tercih edebilirsiniz. Porsiyonları normal kahvaltıya oranla biraz daha fazla tutabilirsiniz. Kahvaltının yanında ceviz, fındık gibi enerji veren ve tok tutan yemişlere de yer vermenizi öneririz. Ekmek yiyorsanız tercihinizi kepekli, tam tahıllı veya tam çavdarlı ekmekten yana yapın.

Dilerseniz ekmek yerine az bir porsiyon esmer makarna da yiyebilirsiniz. Menemen de sahurun vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Herhangi bir mide problemine sebebiyet vermemesi açısından sahurda yediğiniz menemene baharat katmayın. Tatlı, çikolata veya her türlü hazır yiyeceklerden mümkün mertebede uzak durun ve kahvaltınızı ederken bol su içmeyi unutmayın.
İftarlar belki de ramazanda kilo almamıza sebep olan en önemli anlardan biridir. Açlığın getirdiği istekle hem çok hızlı yiyoruz, hem de yediklerimizi fazla kaçırıyoruz. Bir ay boyunca bu şekilde beslendiğimiz için de kolay kilo alıyoruz. Bu noktada nefse hakim olarak iftarı yavaş açmak ve ilk olarak bir kase çorba içmek önemlidir. Çorbadan sonra bir bardak su için ve mümkünse bir 5 – 10 dakika kadar bekleyin. Ardından ana yemeğe geçin.

İftar boyunca mümkünse ekmekten kaçının. Normalde ekmek tüketiyorsanız ve menüde makarna veya pilav varsa ekmeğinizi en azından kısmayı deneyebilirsiniz. Tatlı ihtiyacınızı ise ev yapımı hoşafla giderebilirsiniz. Gün içerisinde çeşitli meyveleri kullanarak yapacağınız komposto aynı zamanda sağlıklı olacaktır. Tatlı yemeniz gerekiyorsa yine porsiyonları küçük tutun. Meyveleri ise yemeğinizi yedikten birkaç saat sonra yiyin.

Her ne kadar zayıflanacağı düşünülse de ramazanda birçok kişi kilo almaktadır. Bunun sebebi gün içerisinde düzensiz beslenmektir. Ramazan ayında sağlıklı besinler tüketir ve yeme alışkanlıklarınızda bir takım değişiklikler yaparsanız normal zamanlarda olduğu gibi kilo verebilirsiniz.

Öncelikle sahurda ve iftarda aşırı yemek yemekten kaçınmalısınız. Normalde yediğinizden biraz daha fazlasını yemek olağandır ancak mideyi tıka basa doyurmak hem sağlığınızı riske atar, hem bir ay boyunca bu şekilde beslenmek kilo almanıza sebep olur. Sahurda belki daha zor olabilir ama iftarınızı geniş bir zaman dilimine yayarak yiyin. Yemeklere birden yüklenmek metabolizmanız için zararlıdır ve kilo almanıza neden olur.

İftardan sahura kadar olan sürede günlük tüketmeniz gereken sıvı miktarını su, doğal meyve suyu, ayran, soda gibi içeceklerle karşılayın. Ramazanın yaz aylarına denk gelmesi sebebiyle bu oran günlük en az 2,5 litre olmalıdır.

Yemeklerinizi dönüşümlü olarak mevsimsel sebzeler ve kuru bakliyatlarla hazırlayın ve çok yağ kullanmayın. Margarinden kesinlikle uzak durun. Mümkünse sıvı yağ olarak sadece zeytinyağı kullanın. Yemeklerinizi dilerseniz bir miktar tereyağıyla da hazırlayabilirsiniz.

İftar yemeğinizden birkaç saat sonra hafif sulu meyveler tüketebilirsiniz. Muz, incir, dut gibi kalorili meyveleri gece tüketmemeye çalışın. Onun yerine karpuz, kavun ve kiraz daha doğru bir seçim olacaktır.

Gece yatmadan önce ve sahura kalkarken içine çok az limon sıkılmış bir bardak ılık su içebilirsiniz. Limonlu ılık su metabolizmayı hızlandırır ve yağları yakar. Mide sorununuz varsa limonlu suyu sadece gece yatmadan önce için ve içine çok fazla limon suyu damlatmayın. Dilerseniz sürahinizin içine de bir iki dilim limon ekleyerek normal suyunuzu da bu şekilde içmiş olabilirsiniz. Limonun aynı zamanda yağ yakma özelliği vardır ve ihtiyaç duyduğunuz C vitamininin büyük bir kısmını karşılar.

Ramazanda kilo alınmasına sebep olan en önemli faktörlerden biri de sahura kalkmamaktır. Günü sadece iftarla, yani tek bir öğünle geçiştirmek ve yatmadan önce tıka basa yemek yiyerek oruca hazırlanmak kilo verdirmez, kilo aldırır.

Ramazan boyunca hafif egzersizler yapmayı da ayrıca unutmayın. Ramazan Diyeti 10 kilo verebilirsiniz, ancak kilo vermek için sağlığınızı kaybetmeyin bolca su için…

blogdan

Merhaba 20 senedir internet ile haşır neşirim, tecrübelerimi sizle ile paylaşmak istedim :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Araç çubuğuna atla