Sağlıklı Yaşam Önerileri

Saglikli Yasam Onerileri
Sağlıklı yaşam için öncelikle sağlıklı bir vücuda sahip olmalısınız. Elbette bunun için yaşamınızın belirli bölümlerinde mutlaka bir girişimde bulunmuşsunuzdur. Kimileriniz başarılı olurken kimileriniz erkenden pes etmiş olabilir. Eğer bu durumu “kilo vermek” eylemi değil de “sağlıklı yaşam” olarak değerlendirirseniz kesinlikle çok daha olumlu sonuçlar elde edersiniz. Peki, nasıl sağlıklı yaşam sürebiliriz?
  • Öncelikle gün içerisinde vücudunuzun kabul edebildiği kadar su içmelisiniz. Saat başı 1 bardak su içmeyi alışkanlık haline getirin, bu sizin için büyük bir adım olacaktır.
  • Sadece sebze, sadece et, sadece protein olarak tek bir besine ağırlık vererek beslenmek yerine karışık beslenmeyi deneyin. Örneğin; sabah kahvaltınızı protein ağırlıklı yaptığınızda öğle yemeği seçiminizi haşlanmış sebzelerin yanında bir ızgara tavuk olarak planlayabilirsiniz. Seçenekleriniz çok, seçim ise sizin.
  • Hiç yemeden kilo verende olmuştur ama eski kilosunun daha da fazlasına hiç dönmemiş olan yoktur. Bu yüzden “yemeden kilo vermek” gibi bir düşünceniz varsa hemen unutun. Diyetinizi ara öğünlerle destekleyin. Nereye giderseniz gidin yanınızda ceviz, fındık, badem ve kan şekerinizi dengelemesi için kuru meyve bulundurun.
  • Üç beyaz dediğimiz un, tuz, şeker ile net bir şekilde yollarınızı ayırın.
  • “Kahvaltılarda ekmekten vazgeçemiyorum.” diyorsanız –ki bu olağan bir durumdur. Ekmeklerinizi tahıllı veya çavdarlı seçer ve maksimum 2 dilimle sınırlandırırsanız size büyük bir zararı olmayacaktır.
  • Vücudunuzun karbonhidrata da ihtiyacı olduğunu unutmayın. Karbonhidrat dediğinizde aklınıza ilk gelen makarna olacaktır ama mercimek, fasulye, bulgur vb.. besinleri de ihmal etmeyin. Örneğin; çok acıktığınızı hissettiğiniz bir öğünü mercimek salatası ya da yemeğini yiyerek geçiştirmek sizi daha çok tok tutacaktır.
  • “Çikolata ve tatlıdan nasıl uzak duralım?” diyebilirsiniz. Durmanıza gerek yok. Diyetiniz boyunca abartmamak suretiyle bitter çikolata ve sütlü tatlı yiyebilirsiniz.
  • Ve son olarak elbette tüm bu maddeleri eksiksiz tamamlamış olsanız bile kilo vermenizle doğru orantılı vücudunuzda bazı deformeler olabilir. Bunları kesinlikle sıkı bir sporla düzeltebilirsiniz. Gününüzün ne olursa olsun 30 dakikasını tempolu yürüyüşe ayırın.

Bu maddeleri yaşam standartınız ve alışkanlıklarınıza göre çoğaltabilir ya da eksiltebilirsiniz. Büyük ve tabularla dolu bir rejim yerine kendinizi özgür bıraktığınız bir yaşam seçerseniz önceliğiniz sağlığınız olacak ve ona göre besleneceksiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Araç çubuğuna atla