Susatmayan Sahur Önerileri

Ramazan Iftar

Susatmayan Sahur Önerileri ; Ramazanın yaz aylarına denk gelmesi özellikle susuzluk konusunda bazı bünyeler için zorlayıcı olabiliyor. Sahurda ne kadar su içerseniz için fazla içilen su terle vücuttan dışarı atılacaktır. Dolayısıyla sadece su içmek yeterli değil, aynı zamanda sahur sofrasında bir takım bilinçli değişiklikler yapmanız gerekir.
İlk olarak sofranızda baharatlı ve yağlı yiyecekleri kaldırmalısınız.

Yağ kullanmanız gereken durumlarda tereyağı veya zeytinyağı kullanın. Her türlü kızartma, hamur işi, sucuk, sosis, salam gibi yiyecekler de sizi gün içerisinde susatacaktır. Bir süreliğine bu tarz yiyeceklere ara verin.

Susatmayan Sahur Önerileri , sofranıza , şeftali, karpuz, kavun, üzüm gibi sulu meyvelerden koyun. Bu meyveler aynı zamanda uzun süre tok kalmanıza yardımcı olacaktır.Bazıları sahurda ağır yemekler tercih eder. Bu tür bir beslenme sizi gün içerisinde daha uzun süre tok tutabilir ama normalinden daha kısa sürede susuz kalacağınızı da hatırlatmak isteriz. Özellikle kırmızı et tüketiminden mutlaka kaçının.

Sağlıklı bir kahvaltı, meyve, badem, ceviz gibi yemişler ve hafif ek öğünler sizi hem tok tutar, hem de ekstradan susatmaz. Pilav, makarna veya bulgur tüketmek istiyorsanız esmer olanlarını tercih edebilirsiniz. Özellikle esmer bulgur sağlıklı bir tercih olacaktır.

 

Susatmayan Sahur Önerileri nde içecek seçimi nasıl olmalı?

Sıvı alımını sadece sahura bırakmamak önemlidir. İftardan sahura kadar en az 2,5 litre sıvı tüketin. Kahve, çay gibi içecekler bazı bünyelerde susuzluğa sebep olur. O yüzden kafeinli içecekleri tüketmeniz gereken sıvı miktarına dahil etmeyin. Sahur yemeğinizden sonra içeceğiniz bir şişe sade soda da sizi gün içerisinde fazla susatmayacaktır.
Yoğurt da susuzluğun giderilmesine yardımcı olan sağlıklı bir besindir. Mümkünse ev yapımı yoğurt tercih edin. Bir kase yoğurda kuru kayısı veya incir ekleyip sahur kahvaltısının yanında tüketebilirsiniz. Böylece hem mineral ihtiyacınız karşılanır, hem de gün içerisinde yeterli enerjiye sahip olursunuz.
Taze turp ve salatalık gibi besinler de susuzluğumuzu giderir ancak bunları mutlaka tuzsuz tüketin.
Tüm bu noktalara dikkat ettiğiniz sürece hem gün içerisinde daha az susayacak, hem de orucunuzu sağlıklı bir şekilde tutmuş olacaksınız. Bu beslenme tarzını uygulayanlarda kilo alımı da görülmez.

blogdan

Merhaba 20 senedir internet ile haşır neşirim, tecrübelerimi sizle ile paylaşmak istedim :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Araç çubuğuna atla