Tiroid ilaçları zayıflatır mı?

Triod

Tiroid ilaçları zayıflatır mı?  Tiroit bezinin yeterince çalışmadığı kişilerin tedavi edilmeden kilo vermeleri hemen hemen imkansızdır. Tiroid artırıcı hormon içeren ilaçlar ile hastaların çoğunda tedaviyle birlikte kilo verme oluşursa da hastaların bir kısmı kilo veremeyebilir. Özellikle ileri yaşlardaki kadınlar bu durumu çok sık yaşar. Hem menopoz hem de dolaylı olarak gelişen tiroid eksikliği kilo almayı tetikler.
Tiroid bezinin yeterince çalışmaması gibi bir durum olmadığı halde kilo kaybetmeye çalışan insanlarda belirli bir kilo kaybından sonra kilo azalmasının durduğu veya kilonun artışa geçtiği bir dönem oluşur. Bu durum vücudun kendini bloke etme organizasyonunun bir sonucudur. Vücudumuz daha fazla kilo verilmesine tepki vermeye başlar.

Bu tepki tiroid hormonlarının durdurulmasıyla olabildiği gibi çeşitli başka hormonların salgısının yükselmesi ile de meydana gelir. Kalori alımı yani besin alımı düştükçe vücudumuzda bulunan T4 hormonunun T3 hormonuna dönüşümü yavaşlar ve sonuçta hücrelere giren ve etkili olan T3 miktarı düştükçe organizma yavaşlar ve kilo kaybı durur. Bu durumda mutlaka ve mutlaka tiroid bezinin tedavi edilmesi, T3 ve T4 hormon salgılarının uygun seviyelere gelmesi sağlanmalıdır. Bu sağlanmadan diyet yapmak veya egzersiz yapmak mantıklı değildir. Hangi tür diyet yapılırsa yapılsın işe yaramayacaktır.

Troid bezinin hızlı çalışması ise tam ters bir etki yaracaktır. Bu etki ise metabolizma hızını aşırı hızlandıracağından iştahla yemeye rağmen kilo alınmama görülecektir. Trioid ilaçlarını sadece zayıflama için kullanmak çok tehlikelidir. Vücudunuzun yapısını bozar ve kalıcı hasarlar oluşturabilir.

blogdan

Merhaba 20 senedir internet ile haşır neşirim, tecrübelerimi sizle ile paylaşmak istedim :)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Ara
Araç çubuğuna atla